Marie Heiberg (1890-1942)

20. sajandi alguses tähelepanu äratanud andekas luuletaja, kellele sai takistuseks kurnav vaesus, seejärel meelehaigus.

Marie Heiberg sündis 21. aug 1890 popsipere tütrena Võrumaal Urvastes, õppis Urvaste vallakoolis ja sai mõnevõrra käia ka Sangaste kihelkonnakoolis, seejärel täiendas end eratundide abil Tartus, kuhu ta asus 1907. Vaestest oludest iseteadliku tüdruku elu jätkus ka Tartus äärmises kitsikuses, Heiberg tegi juhutöid, aga ka kaastööd ajakirjandusele.1919 viibis ta esimest korda Tallinnas Seevaldi vaimuhaiglas, pärast vabanemist haiglast käis ta käsi väga kehvasti, alates 1923 kuni surmani 15. veebr 1942 elas ta paranemislootuseta Tallinnas vaimuhaiglas. Maetud Tallinna Liiva kalmistule.

1905 saatis Marie Heiberg Noor-Eestile luuletusi. 1906 aitasid F. Tuglas ja G. Suits koostada ja redigeerida Heibergi esimese luulekogu “Murelapse laulud”, mis äratas tähelepanu noore ande vahetuse ja värskusega.

Heibergi teine kogu “Luule “ ( 1913) on vormiteadlikum ja viimistletum, ehkki vähem värske. Heiberg kirjutas ka jutustusi, mis ei ole võrdväärsel tasemel luulega. Heibergi luules korduvad suure üksilduse, kurbuse ja musta mure motiivid, mis viisid tundliku vaimu lõplikku meelepimedusse.

KIRJANDUS
Valimik “Käisin üksi tähte valgel”, koost Kajar Pruul (1988)

Marie Heibergi teosed e-kataloogis Ester 

Rutt Hinrikus

Seotud materjal

Portreed (3)
Elukohad (2)
Matus, haud (2)
Grupeerimata (5)Vaata kõiki
Veebiviited (2)
Sündmused (1)
Raamatud (5)Vaata kõiki