Gustav Wulff-Õis (1864-1946)

Gustav Wulff-Õis on kirjanduslukku läinud kui populaarse rahvaliku laulu “Ööbikule” sõnade autorina. Luuletaja sündis 1. jaan 1865 Vastse-Otepääl Juusa talu rentniku pojana. Ta tegeutses kooli- ja koduõpetajana ning oli Vana-Otepää vallasekretäriks. Wulff-Õis oli tuntud aktiivse seltskonna- ja kirjandustegelasena: ta lõi kaasa erinevate seltside tegevuses, kirjutas kaastööd ajalehtedele, osales rahvaluule kogumises.

Pseudonüümide Gustav Õis ja G. Õ. all hakkas Wulff-Õis kirjandusega katsetama juba õppimise ajal (1880–1884) Tartu Õpetajate Seminaris. Tema eesti keele õpetaja oli tuntud ärkamisaja tegelane Mihkel Veske, kelle  innustusel anti välja ka kirjandusalmanahhi. Kooli ajast pärineb Wulff-Õie tuntuim luuletus „Ööpikule” („Õrn ööbik, kuhu tõttad sa” – ilmus „Eesti Postimehe Muusiku Lisalehes” 1883), millele kirjutas viisi koolivend Karl Ramm. Kaunisõnaline võitlusvaimust kantud laul äratastähelepanu ning kinnistas Wulff-Õie tuntuse luuletajana juba tema eluajal. Nii “Ööbikule” kui ka kirjaniku järgnev looming on kantud järelärkamisaegsest romantilis-sentimentaalsest vaimust. Tüüpilised on kaunid looduspildid, esiplaanile seatud tunded, patriotism ja ilulemine. Paraku ka ärkamisaegsete lüürikute – Lydia Koidula, F. R. Kreutzwaldi jt – matkimine.

Lisaks on luuletustele on Wulff-Õis katsetanud ka proosa, draama, paroodiate ja kirjanduskriitikaga. Teda hinnati saksa ja vene kirjanduse tõlkija-tutvustaja (nt H. Heine, J. W. Goethe, I. Krõlov, A. Puškin).

"Õrna ööbiku" autori elutee lõppes kõrges eas 9. jaan 1946, tema viimaseks elukohaks oli Lõhmuse talu Otepää lähistel asuva Nüpli järve ääres, kus juba üle kümne aasta on läbi viidud kirjanduslikke kevadkoolie.

ALLIKAD
Rudolf  Põldmäe. Gustav Wulff-Õis – „Õrna ööbiku” autor. Tartu: 1973. 

Gustav Wulff-Õie teosed e-kataloogis Ester

Pille-Riin Larm

Seotud materjal

Grupifotod (6)Vaata kõiki
Elukohad (5)Vaata kõiki
Matus, haud (3)
Grupeerimata (34)Vaata kõiki
Sündmused (1)
Artiklid (1)