Anton Suurkask (1873-1965)

Anton Suurkask oli produktiivne kirjamees, kes vaatamata üle saja raamatu avaldamisele, lisaks tõlked, koostatud raamatud ja laulusõnad, on jäänud vähetuntuks. Sellesama raamatutoodangu pärast on kangekaelselt oma sihte järginud Suurkaske peetud arhetüüpseks grafomaaniks.

Anton Suurkask sündis 7. augustil 1873 Pärnumaal Hallistes Uue-Kariste mõisa kupja peres, käis koolis Viljandis ja Häädemeestel, tegutses Viljandis näitejuhina ja mitmes seltsis esimehe või abiesimehena. Elanud ka Häädemeestel, Pärnus ja Tallinnas, kus elas 1918. aastast. Võttis osa 1905. aasta revolutsioonilisest liikumisest ja vabatahtlikuna Vene-Jaapani sõjast.

Suurkask pani end proovile paljudes kultuurilise kallakuga ametites: oli ajakirjanik, sportlane ja spordifanaatik, kelle jõukatsumine Georg Lurichiga olevat lõppenud viigiga. Kuigi tema paljusid teisi jõuproove edu ei saatnud, oli ta spordiorganisaator, aga ka näitleja ja kunstnik, raamatuillustraator, rahvaluulekoguja ja paranähtuste uurija ning rahvaravitseja, peale selle seltsi- ja karskusliikumise tegelane. Ta vaimustus kõigest ja sekkus kõigesse, tehes isegi kogutud rahvaluulesse parandusi. Kõige enam püüdis Suurkask end kehtestada kirjandusilmas. Ta kirjastas oma raamatud ise, mis oli ta kirjandusliku produktiivsuse garantiiks. Ta tohutu tekstide massiivi – ca 10 000 lk – tõttu pälvis ta veidriku ja grafomaani kuulsuse, olles kirjutamismaania markantsemaid esindajaid.

Viljandis andis ta aastatel 1911–1912 ja 1923–1925 välja ärireklaamist koosnevat “Kaubanduse ja tööstuse albumit” ning vahepeal ka ajakirja Kaubanduse ja Tööstuse Teataja. Ajakirjanikuna jõudis ta teha kaastööd paljudele eesti ajalehtedele, eriti Postimehele, kuid ka näiteks ajakirjale Vaimsuse Ideoloogia.

Suurkase kirjandusliku loomingu massiivis on ehk enim elujõudu ta lasteraamatuil. Ta oli üks esimesi, kes hakkas Eestis välja andma värvirikkaid (algul nelja, seejärel seitsme värvi trükis), vähese tekstiga, pretensioonituid, kuid laialt levinud lasteraamatuid.

Anton Suurkask suri kõrges eas, 91-aastaselt 17. aprillil 1965 ning on maetud Viljandi Vanale kalmistule. 

Anton Suurkase teosed e-kataloogis Ester

Rutt Hinrikus

Seotud materjal

Portreed (1)
Grupifotod (3)
Elukohad (1)
Grupeerimata (1)